W celu wykonania autologicznego preparatu „sztucznych łez” należy umówić się na wizytę w naszej przychodni. W wyznaczonym dniu kwalifikacji do wykonania preparatu pacjent musi posiadać ważne skierowanie od lekarza okulisty oraz wynik morfologii krwi nie starszy niż 30 dni.
W dniu wizyty pacjent przechodzi szczegółową kwalifikację przez lekarza naszej przychodni i w oparciu o wywiad lekarski oraz wynik morfologii krwi podjęta zostaje decyzja o pobraniu krwi od pacjenta i jej dalszej preparatyki. Po ocenie stanu zdrowia pacjenta, lekarz kwalifikujący podejmuje decyzję o kwalifikacji, dyskwalifikacji czasowej bądź dyskwalifikacji stałej z pobrania krwi na preparat.
Dyskwalifikacja czasowa zawiązana jest najczęściej z podwyższonym lub niskim ciśnieniu krwi, nieprawidłowym wynikiem morfologii, przeziębieniem czy opryszczką wargową. Dyskwalifikacja czasowa trwa od 2 do 4 tygodni. Po tym czasie pacjent może zgłosić się ponownie.
Dyskwalifikacja stała wyklucza bezterminowo możliwość wykonania preparatu. Preparat nie może być wykonywany dla pacjentów z poważnymi chorobami serca i układu krwionośnego takimi jak niewydolność krążenia (NYHA III-IV), niestabilną dławica piersiowa oraz cukrzycą. Nieprzyjmowanie leków przeciwzakrzepowych bądź zaburzających krzepnięcie (kwas acetylosalicylowy, salicylany) przynajmniej na 3 dni przed planowanych zabiegiem.
Jak przygotować się_do_pobrania_krwi na preparat?
• Przez 3 dni bezpośrednio przed zabiegiem pacjent powinien wypić co najmniej 1 litr wody dziennie.
• W dniu zabiegu pacjent powinien zjeść lekkie, nietłuste śniadanie oraz wypić co najmniej 0,5 l płynów – najlepiej wody, posłodzonej herbaty.
• Nieprzyjmowanie leków przeciwzakrzepowych bądź zaburzających krzepnięcie (kwas acetylosalicylowy, salicylany) przynajmniej na 3 dni przed planowanych zabiegiem. W przypadku gdy pacjent przyjmuje doustne leki przeciwzakrzepowe,_dzień przed planowanym zabiegiem doustny antykoagulant powinien zastąpić heparyną, z zachowaniem typowego _postępowania zamiany jednego leku na drugi. W dniu poprzedzającym zabieg pacjent może rano przyjąć heparynę, natomiast nie może wziąć heparyny w dniu zabiegu – a dopiero kilka godzin po pobraniu krwi.
• Nieprzyjmowanie leków przeciwgorączkowych/przeciwgrypowych na 3 dni przed planowanym zabiegiem. W zależności od rodzaju przyjmowanych leków pacjent może zostać zakwalifikowany warunkowo.
• Brak zabiegów stomatologicznych wykonywanych przynajmniej na 7 dni przed planowanym zabiegiem. Pacjent może zostać _zakwalifikowany do zabiegu, jeśli wizyta miała charakter kontrolny i nie były wykonywane zabiegi inwazyjne (ekstrakcja, leczenie kanałowe, etc.).
• Brak menstruacji w dniu zabiegu lub zakończenie miesiączkowania przynajmniej na 2 dni przed planowanym zabiegiem.
• Tłusty posiłek w dniu zabiegu lub/i brak odpowiedniego nawodnienia nie jest kryterium dyskwalifikującym z zabiegu. Może to jednak wpłynąć na niższą jakości preparatu, a także stanowić utrudnienie podczas zabiegu pobrania krwi.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.